1971’de ilk denemesi yapılan bir teknoloji mail! o günden bugüne kadar gönderilen sayısız mail ve teknolojisini hemen hemen olduğu gibi koruyan bugün kurumsal iletişim, güvenlik doğrulaması vb. konularda hala kullandığımız ve kurum içerisinde belki de de iletişimin büyük çoğunluğunu hala elinde bulundurulan bir iletişim yöntemi.

Kişisel blog’umdan da bültene kayıt olanlara hafta ortalama 2 kez bir makale gönderiyorum. Açma ve tıklama oranlarına göz attığımda genelde yüzde 10 civarı bir istatistik görüyorum. Merak ettim acaba bunun standart ortalaması ülkemizde nedir. inboxmailmarketing.com sitesinde güzel bir rapor yayınlamış ve çeşitli sektörel kategorilerde bu sorunun ortalama cevabını vermiş.

Sektör ve kurumlara göre açma ve tıklama oranları

Aşağıda ki tabloya uzun listenin “açma oranı” dahilinde ilk 10 sırasını aldım. Hükümet ve Yönetim tarafından gönderilen e-postaların açma oranı en yüksek olarak yüzde 25 açma ve yüzde 5 tıklama oranına sahip. Bunu “servis ve ajanslar” ardından da sanırım e-ticaret üzerinden “ev bahçe” ile ilgili gönderilen mail bültenleri takip ediyor.

Kampanya TipiAçma OranıTıklama Oranı
Hükümet ve Yönetim25.66%5.37%
Servis ve Ajanslar24.64%3.08%
Ev ve Bahçe18.20%3.38%
Resim ve Video17.93%5.70%
İnşaat15.70%3.01%
Din ve İnanç15.04%3.24%
Sigorta14.91%3.03%
Profesyonel Hizmetler12.77%3.71%
Spor12.54%4.77%
Kaynak: https://www.inboxmailmarketing.com/turkiye-acilis-ve-tiklanma-oranlari

Sonuç şaşırtıcı mı?

Aslında bu araştırmayı yapmamda sebep elimde mevcut bültenim gönderiminden ortaya çıkan sonucun değerlendirmesini yapmaktı. Yani kendi bültenimde ortalama yüzde 25 açma ve yüzde 12 tıklama oranına sahipti. Bu değerler bana az gibi geldi ama sanırım Türkiye ortalamasına bakıldığında bir bültene geri dönüş almak için harika oranlar olarak gözüküyor. Bunun sebebi bence insanların kendi isteği ile gelip sitemde kaydoldukları ve bilgi bekledikleri bir yöntem olması. Bence bu konuda ortalamayı en çok düşüren şey piyasadan bulunan mail listelerine alakasız gönderim yapan yani spam üretenler.

Konusu açılmışken sizde bu sitede yer verdiğim makale, eğitim vb. konularda sizi üzmeyecek sıklıkta ilettiğim bültenlere ulaşmak isterseniz aşağıdan kayıt olabilirsiniz 🙂

Ücretsiz kurs ister misin kaydol!(Visited 130 times, 1 visits today)