Windows 11 resmi olarak yayınlandı. Windows 10 kullanıyorsanız şimdi sizde hızlı ve ücretsiz bir şekilde Windows 11’e geçiş yapabilirsiniz. Bu makalede sizlere kendi deneyimlediğim yoldan Windows 10 bilgisayarımı nasıl Windows 11’e yükselttiğimi anlatacağım.

Windows 11 Yükseltme Sayfası

Windows 11 yükseltme sayfasında sizi aşağıda ki gibi bir ekran karşılayacak. Bu ekranda eğer Windows 10 kullanıcısıysanız sizi otomatik yükseltmeyi yönetecek bir hızlı kurulum paketi ve indirilebilir ISO paketleri karşılayacak. Ben hızlı bir kurulum paketi başlatıcısını bilgisayarıma indirerek yükseltme işlemini gerçekleştirdim.

https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-11

Windows 11 yükseltme için linki ziyaret edin. Zaman içinde linkler değişebilir. Bunun için bu linke ulaşmak için izleyeceğiniz yol “Windows 11 yükseltme” şeklinde google araması yapabilirsiniz.

https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11

Eğer bir üst linkten ulaşamazsınız indirme sayfalarına ulaşmayı şu linkten de deneyebilirsiniz. “Windows 11 Yükleme Yardımcısı” ve “Windows 11 Yükleme Medyası Oluşturma” bağlantılarını sayfada bulabileceksiniz.

Windows 11 yükseltme koşulları ve uyarılar

Başlamadan önce, aşağıdaki koşulların sizin için geçerli olup olmadığını kontrol edin:

  • Windows 10 lisansına sahip olmanız gerekir.
  • Yükleme Yardımcısı’nı çalıştırmak için PC’nizde Windows 10 2004 sürümünün veya daha yeni bir sürümünün yüklü olması gerekir.
  • Yükseltme gereksinimleri ve desteklenen özellikler için PC’nizin Windows 11 cihaz özelliklerini karşılaması gerekir. Bazı özellikler ek donanım gerektirir. Ayrıca, güncelleştirilmiş sürücüler ve donanım uyumluluğu hakkında bilgi almak için PC üreticinizin web sitesini ziyaret etmenizi öneririz.
  • Bilgisayarınızda Windows 11’i indirmek için 9 GB boş disk alanı olmalıdır.

PC Healts at a glance (Windows 11 yükleme kontrolcüsü)

Windows 11 Yükleme Yardımcısı’nı indirip çalıştırdığınızda ilk olarak sizden bilgisayarınızın Windows 11 yükleme gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını görmeniz için aşağıda görseli yer alan “Pc Health at a glance” uygulamasını yüklemeniz ve kontrol etmeniz istenir. Kontrol başarıyla sonuçlandıktan sonra kurulum başlatılır.

Windows 11 dosyalarının indirilmesi

Windows 11 Yükleme Yardımcısı yükleme yeterliliği kontrolünü sağladıktan sonra aşağıda ki şekilde Windows 11 yükseltme işlemlerini başlatır. Aşağıda ki yüzde tamamlama süreci Windows 11 dosyalarının bilgisayara indirilme sürecidir ve süreç boyunca bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. İnternet bağlantı hızınıza göre bu süreç uzayabilir.

Windows 11 Kurulumu

Windows 11 yükseltme dosyaları indirilme işlemi tamamlandıktan sonra eğer manuel bir başlatmayı onaylamazsanız kurulum yöneticisi 30 dakikalık bir sayaç başlatıyor ve bu sayaç sonunda bilgisayarınız yeniden başlatılarak kurulum otomatik başlatılıyor. Kurulum esnasında siyah fonu olan bir ekran kurulum işlemleri size herhangi bir soru yöneltilmeden otomatik şekilde devam ettiriliyor. Kurulum esnasında yine otomatik şekilde bir kaç kez bilgisayarınız kendisini yeniden başlatıyor. Tüm bu işlemlerin ortalama süresi bir buçuk saat civarında sürdü.

Windows 11 Yükseltme Sonuç

Windows 10 işletim sisteminden windows 11 işletim sistemine yükseltmeyi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdim. Dosyalarımda, programlarında herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ortalama bir buçuk saatlik bir sürede kurulum işlemleri tamamlandı. Bu süreç boyunca tüm kurulum işlemleri otomatik olarak gerçekleştirildi.

Ücretsiz kurs ister misin kaydol!(Visited 656 times, 1 visits today)