Değer verdiğiniz hoşunuza giden şeyler paylaşılmalı Çünkü;

Gerçekten değerli bir şeye ulaşmanın, kestirme bir yolu yoktur.

John Williams

Sevdiğim, takip ettiğim insanların neleri izlediğini, neleri okuduğunu merak ederim. Çünkü eğer iletişimde karşılıklı olarak bir bağ kuruyorsanız daha bir çok ortak ilgili noktanız olması kaçınılmazdır. Gerçekten de işe yarıyor. Bu bağlamda bende kendi bloğum da Önerdiklerim başlığı altında çeşitli kategorilerde sizlere tavsiyelerde bulunmaya çalışacağım.

Teknoseyir Youtube Kanalı

Youtube kanallarına ilk videolarını 16 Mart 2011 tarihinde yüklediklerinden bu yana 8 yıl geçmiş. Ben yaklaşık 3 yıldan beri takip ediyorum. Başlıklarda Teknoseyir Youtube Kanalı olarak yer versem de aslında Teknoseyir Youtube’u ana yayın mecrası olarak kullanmıyor. Ana yayın mecraları Teknoseyir.com. Teknoseyir.com kendi kurdukları sosyal bir ağ ve Youtube kanalıda çekilen yayınların barındırıldığı ek mecrası oluyor diyebiliriz.

Nedir?

TeknoSeyir 2011 yılında Dark Hardware, PC Labs ve BasÇek internet sitelerinin editörleri tarafından kurulmuş, teknoloji alanında yayın yapan bir internet sitesidir. TeknoSeyir içerikleri, günlük yayınlanan videolardan oluşur. Videolar, ağırlıklı olarak ürün incelemelerinden oluşmakla beraber, teknoloji gündeminin önemli gelişmeleri de yeri geldiğinde günlük olarak ele alınır. Ayrıca her cuma Haftalık Gündem Değerlendirmesi ile o haftanın önemli teknolojik gelişmeleri hem podcast olarak hem de video olarak yayımlanır.

TeknoSeyir, ürün incelemeleri yanında, eskiyen teknolojileri ele aldığı Tozlu Raflar, otomobil incelemelerinin ve otomotiv piyasasının konu edildiği OtoSeyir ve hobi bölümleri gibi, farklı renklere de ev sahipliği yapar.

TeknoSeyir, kendi ürettiği içeriklerin yanında, teknoloji odaklı bir sosyal ağ şeklinde tasarlanmış sitesinde, kullanıcıların yorumlarına, inceleme ve blog tarzında içeriklerine de yer verir.

Editör kadrosu Levent Pekcan, Murat Gamsız ve Hamdi Kellecioğlu olarak sitelerinde yer alsa da Teknoloji ve Bilim Notların’da Hamdi Kellecioğlu’na eşlik eden Can Akbulut’u da hatırlatmak gerekir.

Neden ?

Açık konuşmak gerekirse sosyal medyaya çok vakit ayıramıyorum. teknoseyir.com üzerinde ara sıra blog yayınlamaktan başka pek bir etkileşimde bulunmuyorum. Benim en sıkı takipçi olduğum yayınları Haftalık Gündem Değerlendirmeleri. Her Cuma gecesi geç saatte yayına giren ve mışıl mışıl uykuya dalmadan önce o haftanın teknoloji özetini sunan harika bir yayın. Önceleri sadece sesli podcast tarzında olan bu sohbet epey bir zamandır artık video olarak yayınlanıyor. Bu konuda yalnız olduğumu düşünmüyorum çünkü bir çok kişi gece uyumakta zorluk çektiğinde bir şeyler dinleme ihtiyacı hissediyor işte o anda tamda biçilmiş kaftan oluyor. Bazen kaç dakikada uykuya daldığınızı bile hatırladığınız konuyu kestirerek hesap edebiliyorsunuz :).

Bazen kimden dinlediğiniz ne dinlediğinizin önüne geçiyor. Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay. İstemezsek bile sosyal ağlardan, haber sitelerinden izinsiz gelen bildirimlerden duymak istemediklerimiz bile bize gösteriliyor. Ama günümüzde en büyük sıkıntı çektiğimiz şey doğru ve yoruma dayalı bilgiye ulaşmak. Reklam ile faydalı içerik birbirine karışmış olduğu için yazılanların çizilenlerin çoğuna itibar etmekte zorlanıyoruz.

İşte bu noktada sponsor ürünlerin tanıtım çılgınlığı yaşandığı günümüzde yorumlarına ve gerçek hayat eleştirileriyle birlikte sundukları değerlendirmelerde Teknoseyir büyük bir açığı kapatıyor. Doğru ve yoruma dayalı eleştirileri yaptıkları bütün yayınlarda görebiliyorsunuz.

Yorumlamak

Kendi payıma takip ettiğim yayınlarda en değer verdiğim şeylerden biri bilgilerin sadece sunulması değil bunun yanında sunulurken yorumlanması. İşte bu noktada aradığınız gerçek doğru ve güvenilir yorumlama ise tam olarak yayınlarda aradığınızı bulabilirsiniz.

Popülist yayın yapma, abone kasma, trend olma dertleri yok. Ama bu ayakta kalma dertleri olmadığı anlamına gelmiyor!

Ayakta Kalmak

Günümüzde bir çok yayın eğer yaptığı işi iş modeli olarak seçtiyse ayakta kalmak için zorlanıyor. Bunun sonucunda çoğu durumda çıkar ilişkileri ve yandaş yorumculuk ile işi yönetmek zorunda kalabiliyorsunuz. Çünkü bir hizmet size ücretsiz sunuluyorsa muhtemelen müşteri o hizmeti ücretsiz alan siz oluyorsunuz.

Teknoseyir yaklaşık 1 yıldır uyguladığı teknoseyir.com’da PLUS abonelik yöntemi ile sisteme karşı direncini test ediyor. Başarılı oldukları da aşikar. Çünkü insanlar zor bulunabilirliği olan şeyleri kaybetmemek için elini taşın altına koyarak destek olup sahip çıkıyorlar. Bu durumda size hayalinizde ki ve gönlünüzde ki yayıncılık işini kimseye bağımlı olmadan yapma fırsatı sunuyor. PLUS abonelerine katma değerli içerik hizmetini ayrıştırmadan sadece öncelik hakkı tanıyarak sunuyorlar. Sonunda tüm yayınlar herkese açık olarak bir kaç gün geçte olsa izlenebiliyor.

Destek

Bu makale bir kaç ay geç kalmış bir makale. Yılın başında teknoseyir.com’a destek olmak amacıyla öğrencilerimle paylaşmak amacıyla 1 Aylık PLUS abonelik kuponları satın almıştım. Bugün yarın derken ulaştırmak kısmet olmadı. Eğer teknoseyir.com için 1 aylık PLUS abonelik yapmak isterseniz yoruma istiyorum şeklinde mesaj bırakmanız yeterli. Yoruma yaparken kullandığınız mail adresine kayıt kuponları ileteceğim. Elimde sadece 20 kupon olduğu için ilk yorum yapan 20 kişiye bu kuponları iletebilirim.

Sizde sevdiğiniz değer verdiğiniz güzel şeyler yapan paylaşan kişileri, yayınları, kurumları destekleyin. Bu her zaman maddi anlamda destek olmayabilir. Beğenin, takip edin paylaşın. Değer verdiğiniz yerlerde anlatın. Çünkü; Gerçekten değerli bir şeye ulaşmanın, kestirme bir yolu yoktur.

https://teknoseyir.com

https://www.youtube.com/user/teknoseyir

Ücretsiz kurs ister misin kaydol!(Visited 385 times, 1 visits today)