Şüpheli bir oturum açma algılama çözümü, yazılım ürünlerinize, hizmetlerinize ve web sitenize ekstra bir güvenlik katmanı eklemenize yardımcı olabilir. Kullanıcılarınızın hesaplarını korur, kimlik bilgilerini ve diğer verilerini korur ve onlara sizi başkalarına tercih etmemeleri için bir neden verir. Ancak, uygulamanızın güvenliğine zaten dikkat ettiyseniz, tüm bunların ne işe yaradığını merak ediyor musunuz ? İnternet güvenliği söz konusu ise bunların hiçbir yeterli olmayabilir. Uygulamanızı ne kadar güvenli tasarlarsanız o kadar iyidir. Tüm çevrimiçi oturum açma girişimlerinin %43’ü kötü amaçlıdır. Bu, kişisel verileri depolayan bir web sitesi, yazılım ürünü veya hizmeti işleten veya kullanan herkes için endişe vericidir. Bu nedenle, şüpheli oturum açma algılama gibi güvenlik sistemleri uygulayarak yazılımınızı daha güvenli hale getirmeniz gerekir.

Şüpheli Giriş Algılama Nedir?

Oturum açma şeklinizin sizi şüpheli olarak işaretleyebileceği birçok davranış vardır. Bir bilgisayar korsanı, herhangi bir yazılım, site veya hizmet için bir kullanıcı hesabına erişmek için birden çok parola kullanmayı deneyebilir. Bazı şüpheli tespitler düşük risk altındayken diğerleri daha yüksek risk altında olabilir. Giriş yaptığınızda aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız risk altındasınızdır.
Alışılmadık bir zamanda
Farklı konumlardan
Farklı cihazlar kullanarak
Birçok başarısız deneme yapılırsa
Toplu parola gibi üçüncü taraf güvenlik ihlalleri nedeniyle uygulamalar bazen sızdırılır. Bu gerçekleştiği anda, bilgisayar korsanı bir kullanıcı hakkında gerekli veya kritik bilgileri çalabilir. Daha sonra bilgileri kötüye kullanabilir, sizi tehdit edebilir veya hesabı tamamen çalabilir. Bu gibi durumları önlemek adına şüpheli giriş algılama sistemi, gerçekleşmek üzere olan güvenlik ihlali hakkında sizi bilgilendirecektir. Bu uygulama, normal oturum açmalardan biraz farklı olan oturum açma davranışı kalıplarını tanır. Bazı uygulamalar, oturum açmaya çalışırken anormal hızları araştıran botlar kullanır. Bu noktada oturum açmalar engellenebilir ve bir bildirim gönderilir. Alternatif olarak, e-posta doğrulaması, MFA sorgulaması ve kayıtlı bir cep telefonu numarasına gönderilen bir kod gibi ek adımlar istenebilir.

Şüpheli Oturum Açma Algılamasını Uygulamak Neden Önemlidir?

Güvenlik, SaaS pazarında büyük bir endişe kaynağıdır. Günümüz senaryosunda, birçoğu SaaS ürünlerini günlük yaşamlarında çeşitli amaçlar için kullanıyor. Bununla birlikte, kart bilgileri, adres, telefon numaraları gibi ödeme girişlerini veya kullanıcı adı veya şifre gibi giriş verilerini içermesine bakılmaksızın herkes güvenlik endişesi taşımaktadır. SaaS ürününüzle güvenliği sağlayamazsanız, kullanıcı bilgileri saldırıya uğrayabilir veya kötüye kullanılabilir. Sonuç olarak, müşterileriniz size güvenmekte zorlanacaklardır. Bu nedenle, bir SaaS ürün işletmesi yürütüyorsanız, müşterilerinizin size ve şirketinize kişisel bilgileri konusunda güvenmesi için güvenlik önlemlerinizi belirlemeniz gerekir. Günlük olarak çok büyük müşteri verileriyle ilgileniyorsanız, bu nedenle güvenlik politikaları ve sistemleri ayrıca her müşterinin verilerinin güvende olmasını sağlamaktadır. Şüpheli oturum açma algılama gibi güvenli bir çözüm uygulamak, müşterilerinizin verileri için daha yüksek düzeyde güvenlik sağlamak ve hiç kimsenin kullanıcıları istismar veya tehdit etmemesini sağlamak için SaaS ürün veya hizmetinizde etkili olabilir.

Kullanıcıların Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

İnsanlar her gün Gmail, Snapchat, Instagram, Facebook, Amazon, Flipkart, eBay, üretkenlik araçları, zaman yönetimi ve daha fazlası dahil olmak üzere web siteleri ve uygulamalar kullanıyor. Zenlogin gibi şüpheli girişleri tespit etmek için bir API kullanmak, kullanıcıların verilerinin güvende olmasını sağlar. Ve şüpheli bir şey olsa bile, hızlı hareket etmeniz ve kullanıcılarınızın hesaplarını ve verilerini korumanız konusunda sizi uyarabilir. Güvenli oturum açma, kullanıcıların çeşitli kimlik doğrulama mekanizmalarıyla kimliklerini doğrulamalarını sağlar. Kullanıcılar, hesaplarında farklı bir cihazdan, olağandışı konumlardan ve daha fazlasından oturum açmaya çalıştığında uyarı veya bildirim alır. Şüpheli girişleri algılamak, giriş yaparken bilgilerinizi korumanıza yardımcı olur. Bir kez bilgilendirildikten sonra, hesabınızı herhangi bir hata veya zorluk yaşamadan hemen yedekleyebilmeniz için size birkaç adım vermeye hazırdır.

Zenlogin Size Nasıl Yardımcı Oluyor ?

Zenlogin, şüpheli girişleri tespit etmek için API’si ile güvenlik sağlar. Şüpheli oturum açma etkinliği tespit edildiğinde kullanıcılara hızlı e-posta bildirimleri gönderebilir. SaaS ürünlerinize ve yazılımınıza bir güvenlik katmanı eklemenin hızlı bir yoludur.
Zenlogin, kullanıcılarının güvenli yazılım kullanmasını ve verilerinin tehlikeye atılmamasını sağlayarak geliştiricileri, ürün yöneticilerini, kurucuları ve diğer paydaşları güvende tutabilir. Şüpheli girişleri tespit etmek için Zenlogin’in API’sinin kullanılması, şirket içinde güvenlik sisteminin geliştirilmesiyle ilgili işi azaltır. Zenlogin, şüpheli girişleri tespit eder ve kullanıcıları e-posta yoluyla uyarır. Zenlogin, geliştiricilerin onu yazılım ürünlerine entegre etmelerini kolaylaştırır. Ayrıca önceden ayarlanmış hassasiyet aralıkları ve önceden paketlenmiş bildirim e-postaları ile birlikte gelir. Geliştiricilerinize inovasyona katkıda bulunabilmeleri için çok zaman kazandırır. Zenlogin, bir kullanıcı şüpheli giriş denemelerinden haberdar edildiğinde, olaylar üzerinde size daha fazla kontrol sağlar. Kullanıcılarınızın ürününüze ve markanıza olan güvenini daha da artıracaktır. Tüm şüpheli kullanıcı hesabı giriş denemelerini takip edebilir. Ayrıca zenlogin ile tek bir yerde oturum açabilirsiniz. Kullanıcılarınıza daha güvenli bir uygulama sağlamak için takip etmek istediğiniz tüm gerekli ayrıntılara sahiptir.

Ücretsiz kurs ister misin kaydol!(Visited 112 times, 1 visits today)