Mobil uygulamaların geliştirilmesi, yalnızca kişinin üstlendiği gelişmiş prosedür ve yöntemlerin sayısı ile ilgili değildir. Pek çok zorlukla gelse de, akıllı telefon endüstrisindeki kıyasıya rekabetin üstesinden gelmenin gerçek anahtarı, uygulamayı UI / UX’ini güçlendirmektir. Herhangi bir uygulamanın başarısı, büyük ölçüde kullanıcıların onu kullanırken nasıl hissettiğine, ne kadar çekici bir tasarıma sahip olduğuna ve ne kadar tutarlı bir performans ürettiğine bağlı olacaktır. Ancak popülerliğini büyük ölçüde etkileyen en önemli faktör, mobil uygulamanın tasarımıdır.

Uygulama estetiği büyük ölçüde önemliyken, İnsanlar genellikle kolay ve sorunsuz bir kullanıcı navigasyon sistemi sağlayan uygulamaları kullanmayı tercih ederler. Yinelemeler ve dokunuşlarla ilgili sorunlar için tüm uygun çözümleri sunmalıdırlar. Bu nedenle, bir mobil uygulama şirketi her zaman UI / UX tasarımlarına dikkat etmelidir. Kullanıcı ara yüzü tutarlı performansla birlikte benzersiz olduğunda, kullanıcıların kötü bir kullanım deneyiminden şikayet etme olasılığı daha düşüktür. Bununla birlikte, ara yüz kötüyse, uygulamanın piyasada neredeyse hiç talebi olmayacaktır.

Herhangi bir mobil uygulamanın başarılı olması için amaç, iş verimliliği ve ara yüz bir arada çalışır. Her geliştirici, bu uygulamaların kullanılabilirlik, UI ve UX kavramlarına maruz kalmalıdır. Çünkü tasarım unsuru kitlelerin kararını etkileyen önemli noktalardan biridir. Bu nedenle, bu özelliğe odaklanmak, uygulamanın dikkat çekici özellikler ve işlevsellik sunacağını garanti etmenin yanı sıra cep telefonu şirketi için olağanüstü sonuçlar verir. Geliştiriciler, iyi tasarlanmış bir uygulamanın tüm amaçlara hizmet ettiğini bilir, bu nedenle şirket onu mükemmel bir şekilde geliştirmek için de başarılı olur.

UI nedir?

Herhangi bir akıllı telefon uygulamasının kullanıcı ara yüzü yalnızca sunduğu estetikle ilgili değildir. Aynı zamanda ekran boyutu, renk şeması, tonalite vb. gibi diğer önemli bileşenleri de içerirken, asıl amaç daha fazla müşteri çekmek, geliri artırmak ve kar elde etmektir. Akıllı ve çekici kullanıcı arayüzü, elde tutma oranını da artırdığından tüm işletmeler için tanınma faktörünü geliştirir.

Bu konu genellikle grafik tasarımcılar tarafından ele alınsa da, kullanıcı arayüzünü izleyicinin ilgisini göz önünde bulundurarak tasarladıkları için,bazen şirket daha iyi ve iyileştirilmiş sonuçlar için dış kaynaklar da çalışır.

UX nedir?

Bu, izleyicinin kullandıkları mobil uygulamayla nasıl etkileşim kurduğuyla ilgilenir. Burada, geliştiricinin temel amacı, tek bir herkes tarafından kolayca gezinebilecek uygulamalar oluşturarak kullanıcıların güvenini kazanmaktır. Basitleştirilmiş bir uygulama, taleplerini de karşıladığı için daha fazla tüketiciyi cezbetmektedir.

Geliştirilmiş bir UX oluşturmak için geliştirme şirketi, en son pazar eğilimlerini göz önünde bulundurarak ve kitlelerin gereksinimlerini karşılayacak şekilde düzenlerini tasarlayarak çok sayıda yoğun araştırma faaliyeti yürütür.

İyi tasarlanmış bir uygulama oluşturmanın avantajı

  • Kullanıcıları artırmak

Her şirket buna odaklanırken, asıl zorluk, sektörde ağır bir talep yaratacak bu tür ilgi çekici uygulamalar oluşturma sorumluluğuna sahip geliştiriciler için. Mobil UI / UX geliştirme için çalışan şirketler, uygulama tasarımlarının özelliklerinin ve gerekliliklerinin daha fazla farkındadır. Onlar da bu konuda daha tecrübelidirler.

  • Marka imajını oluşturun

İyi bir marka imajı, yalnızca izleyici uygulamalar için olumlu yorumlar ve geri bildirim verdiğinde oluşur. Normal veya ortalama bir tasarıma sahip uygulamalar piyasada asla başarılı olamayacaktır. Böyle bir durumda, rekabetçi markalar / şirketler her zaman uygulamalarını pazardaki diğerlerinden yenilikçi bir şekilde oluşturmaya çalışırlar. İyi uygulama tasarımı, kullanıcıların zihninde kalıcı bir etki yaratır ve bu da marka itibarını artırır.

  • Sadık bir kullanıcı tabanı oluşturmak

Çekici bir tasarıma sahip olmanın yanı sıra basit bir şekilde çalışan uygulamalar, akıllı telefon endüstrisinde otomatik olarak güçlü bir konuma sahipmiş gibi görünüyor. Uygulamanın kullanılabilirliği orman yangını gibi yayıldığından, en basit kullanıcı deneyimi her zaman daha fazla tüketiciyi davet eder.

Bu nedenle kural, uygulamaları her zaman işleyişi basit, yüksek yanıt oranı ve göz alıcı bir düzen ve tasarıma sahip olacak şekilde oluşturmaktır. Bu sayede uygulama geliştirme şirketi hedef kitlesine kolayca ulaşabilir.

Ücretsiz kurs ister misin kaydol!(Visited 210 times, 1 visits today)