Lokal sunucularda php.ini dosyasını Appserv paketini kullananlar C:\AppServ\php5 yolunda bulabilirler. Eğer Appserv harici bir lokal sunucu paketi kullanıyorsanız kullandığınız php sürüm klasörü içerisinde bulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken eğer birden fazla php sürüm klasörü mevcutsa hangi sürüm aktifse o klasör içinde yer alan php.ini dosyası aktif olacağından o dosya üzerinde değişiklik yapmanız gerekecektir. Örnek olarak kullandığım Appserv lokal sunucu paketi php5 ve php7 sürümleri ile birlikte geliyor. Aşağıda kurulum klasörünü görebilirsiniz.

php.ini dosyası nerede?

Hangi PHP sürümü aktifse o klasörde ki php.ini dosyasında düzenleme yapmanız gerekiyor.

Peki hangi PHP sürümünü kullandığınızı bilmiyorsanız mevcut kullanılan php.ini dosyasının yolunu nasıl öğrenebilirsiniz?

Boş bir .php dosyası açarak phpinfo() fonksiyonundan yararlanalım.

<?php 
echo phpinfo();

phpinfo() fonksiyonunu yazalım ve dosyayı kaydederek çalıştıralım. Aşağıda yer alan görselde göreceğiniz gibi en üstte PHP sürüm bilgisi yer almaktadır. Yani biz PHP5 klasöründe yer alan php.ini dosyasını kullanıyoruz. Ayrıca tam yolu görselde işaretlediğim “Loaded Configuration File” kısmında görebilirsiniz. php.ini dosyasının tam yolu C:\AppServ\php5\php.ini olarak gözüküyor.

Ücretsiz kurs ister misin kaydol!(Visited 3.660 times, 1 visits today)