“Gelecekte sizi tanımlayan şeyler karşılaştığınız küçük savaşlar olacaktır.” cümlesi büyük puntolarla okuduğu gazetenin Sürmanşetine yazılmıştı. Haberin detaylarında “10 yıl sonrasında nasıl olacağınızın detaylı analizini alın. Yüzde 98 oranında doğru rapora ulaşarak gelecekte nasıl biri olacaksınız şimdiden öğrenin” yazıyordu. Şaşırdı nasıl yani şimdi Findeks finansal raporu gibi hayatımızın raporunu da almak mümkün mü diye mırıldandı hafif sesli şekilde. Haberde bu hizmete hızlı bir şekilde başvuru için bir kısa mesaj numarası yer alıyordu. “99838’e Adınızı yazıp yollamanız yeterli“ talimatı ile içinde bir haz duygusu dalgalandı. Bu düpedüz dolandırıcılık ama hattım da kontörlü kaybedecek bir şeyim yok denemekten ne zarar gelir diye düşünerek telefonuna uzandı. Mesajlar kısmına adını yazıp gönderdi.

“Gelecek cebinizde başlığı ile kısa mesaj geldi. Mesajın bir ön tanıtım olduğunu hizmetin ücretsiz olarak sağlandığını ve ve analizin gelen mesaja verilecek cevaplarla devam edeceğini belirten bir açıklama yazıyordu. Hazırsanız “tamam” yazarak cevaplanmasını istiyordu.

Analiz başlamıştı ve ilk mesaj geldi.

“Sigara kullanıyor musunuz? lütfen kullanmıyorsanız hayır, kullanıyorsanız evet ve ardından bir boşluk bırakarak kaç adet kullandığınızı yazınız”.

İlk mesaj tamda denk gelmişti. Sigarasından derin bir nefes aldı ve cevapladı mesajı. Ardından hemen ikinci mesaj geldi.

“Boyunuz, kilonuzu aralarında bir boşluk bırakarak yazın. Ardından her gün spor yapıp yapmadığınızı evet yada hayır yazarak yanıtlayın.”

üçüncü mesaj kitap okuyor musunuz, dördüncü mesaj iş hayatı, beşinci mesaj sosyal çevre, altıncı mesaj finansal durum ve birikimi yedinci mesaj…, sekizinci mesaj.

Yaklaşık 10 dakikalık bir kısa mesajla gelen soruları cevaplama seansından sonra son mesaja bakıyordu gözleri.

“Cevaplarınız için teşekkürler. Birazdan sizi 10 yıl sonra nasıl görüneceğiniz ile ilgili bir rapor ulaştıracağız. Testimize katıldığınız için teşekkürler”.

Bilim kurgu gibi olduğunu mu düşünüyorsunuz? Günümüzde paradan da değerli en önemli şeyin veri olduğu ve yeterince verinin olduğu her şeyde doğru bilgi sonucu modellemesinin ve tahminlerinin yapıldığı gün gibi aşikar.

Her ay kazandığınızdan daha fazla mı harcıyorsunuz?

-10 yıl sonraki finansal net değeriniz şimdikinden daha az olacaktır.

Her hafta spor salonuna mı gidiyorsunuz?

-10 yıl sonraki sağlık net değeriniz şimdiki sağlığınızdan daha yüksek olacaktır.

Her gün kitap okuyup bir şeyler mi öğreniyorsunuz?

-10 yıl sonraki net bilgi değeriniz entelektüel şekilde artış gösterecektir.

Zamanı neyle beslerseniz zaman onu katlar. Alışkanlıklarınız ya müttefikimizdir yada düşmanımız. Unutmayın 10 yıl sonraki haliniz şu an ki alışkanlıklarınızın gecikmeli ölçüsü olarak karşınıza çıkacaktır. Bunu bilmek için ne falcı ne de uzman olmak gerekir. Şimdiki alışkanlıklarınızın detaylı analizi hayatın olağan akışı dahilinde başka bir şeyin gerçekleşmesi zaten mümkün değildir.

Hayatta kendinizi nerede bulacağınızı tahmin etmek istiyorsanız tek yapmanız gereken küçük kazanç ve kayıplarınızın kavisini takip etmek ve gündelik tercihlerinizin on ya da yirmi yıl sonra nasıl birikim oluşturacağını görmektir.

Yazar Eroth Wuarto

Ücretsiz kurs ister misin kaydol!(Visited 38 times, 1 visits today)