Bu makalede windows üzerinde composer kurulumunu göreceksiniz. Ayrıca Udemy üzerinde yayınladığım “PHP 7 ile Sıfırdan MVC Proje Oluşturma PDO MySQL Uygulamalı” kursumda sıfırdan yazmış olduğumuz MVC projemize entegrasyonunu da video playlist olarak bulacaksınız.

PHP 7 ile Sıfırdan MVC Proje Oluşturma PDO MySQL Uygulamalı kursuna indirimli kayıt

https://www.udemy.com/course/php-mvc-egitimi/?couponCode=EMRAHYUKSELCOMTR1906

Composer Nedir?

Composer, PHP programlama dili için tasarlanmış paket yönetim sistemidir. PHP uygulamaları ve uygulama içerisinde kullanılan kütüphaneler için bağımlılık yönetimi (dependency management) sağlar. Nils Adermann and Jordi Boggiano, tarafından geliştirilmiş olup ilk sürümü 1 Mart 2012 tarihinde yapılmıştır. Composer geliştirilirken Node.js’in “npm” ve Ruby’nin “bundler” sistemlerinden esinlenilmiştir.

Composer komut satırından çalıştırılır ve uygulamanın bağımlı olduğu kütüphaneleri uygulama içerisine kurar. Kurulan kütüphanelerin bağımlı olduğu başka kütüphaneler varsa onlar da otomatik olarak kurulur. Composer ayrıca packagist adı verilen ortak bir kaynaktan izin verilen kütüphanelerin uygulama içerisine kolayca kurulmasına da imkan verir. Yüklenen kütüphanelerin uygulama içerisine otomatik olarak yüklenmesi (autoload) için bir altyapı da sunar.

Google’da composer kelimesini aratalım ve getcomposer.org internet sitesine girelim.

Ana sayfa da yer alan download butonuna tıklayın. Açılan sayfada Composer-Setup.exe linkinden dosyayı indirin.

1 MB civarı bir exe dosyası hızlı bir şekilde inecek. Dosyayı çalıştırın.

İleri dediğiniz de Kurulum kök klasör yolu karşınıza gelecek. Hiçbir değişiklik yapmadan devam edin. Kurulum hızlı bir şekilde başlatılacak ve aşağıda ki ekrana ulaşacaksınız.

Ayar değişikliği yapmadan ilerlediğinizde esas kurumu başlatacağımız aşağıda ki ekrana geleceksiniz. Install diyerek kurulumu başlatın bilgisayarınızın hızına göre ortalama 1 dakika altında sürecektir kurulum.

Kurulumu başarıyla tamamladığınızda son olarak aşağıda ki ekran karşınıza gelecek.

Proje Klasörüne Composer Kurulumu

Windows ta başlat kısmından ya da çalıştır kısa yolundan CMD yazarak Komut İstemciyi açalım.

Composer başarılı bir şekilde kurulduysa komut satırında sadece “composer” yazdığımızda ilgili composer komutlarının listelenmesi gerekiyor.

Öncelik proje klasörümüzde composer dosyaları nereye indirilecekse o kısma gitmemiz gerekiyor. Benim proje klasörüm de Composer C:\AppServ\www\emvc\app yoluna kurulacak. Yani MVC proje klasörümüzde app klasörünün içine girmemiz gerekiyor.

Dos ortamında “cd C:\AppServ\www\emvc\app” şeklinde yazdığımızda belirtilen yolda ki klasörün içine girmiş oluruz.

Şimdide “dir” komutu ile bulunduğumuz klasörde ki dosyaları listeleyelim.

Doğru klasörde olduğumuza artık eminiz. Artık composer aracılığı ile istediğimiz bir sınıfı projemize dahil edebiliriz.

Daha detaylı eğitime bu makalede yer alan Playlist Composer Eğitiminden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Udemy üzerinde yer alan PHP 7 ile Sıfırdan MVC Proje Oluşturma PDO MySQL Uygulamalı kursuna indirimli kayıt olarak çok daha detaylı bir eğitim alabilirsiniz.

PHP Composer Kurulumu ve MVC Entegrasyonu Video Playlist

Ücretsiz kurs ister misin kaydol!(Visited 1.465 times, 1 visits today)