Einstein’in söylediği varsayılan şu ünlü sözüne bayılıyorum “Bileşik faiz dünyanın sekizinci harikasıdır. Onu anlayan kazanır, anlamayan bedelini öder.”

Bileşik faiz yapmanız gereken yatırım için ayırdığınız paradan kazandığınız parayı çıkarmadan tekrar yatırıma döndürmektir. Bileşik faiz parayla ilgili olsada bunu sadece paradan kazanılacak faiz geliri olarak düşünmemek gerekir. Ticaret yaptığımızı düşünelim. İşlerimiz çok iyi gitti ve hatırı sayılır miktarda bir gelir elde ettik.

Siz olsanız ilk ne yapardınız? Parayı har vurup harman savurmak, ev yada son model bir araba almak. Bunları yapmayı mı düşünürdünüz. Bu tahminleri yapma sebebim şans oyunlarından bir ikramiye çıktığında kurulan hayallerin en başında gelmeleri. 

Einstein’ın yukarıdaki sözü ile anlatmak istediği tam olarak burada devreye giriyor. Yapma diyor. Parayı nerden kazandıysan kazandığın yere yatırmaya devam et.

Bilgi vb. diğer şeylere yorsak peki? Bileşik faizin getiri etkisini kullanabileceğimiz o kadar çok alan yok mu sizce.

Tek bir yeni fikri öğrenmek sizi dahi yapmaz ama kendinizi ömür boyu öğrenmeye adamanız dönüştürücü olabilir. Dahası, okuduğunuz her kitap size sadece yeni bir şey öğretmez, aynı zamanda eski fikirler üstüne düşünmenin yeni yollarını açar. Warren Buffett’ın dediği gibi: “Bilgi böyle işler. Bileşik faiz gibi birikir”.

Ücretsiz kurs ister misin kaydol!(Visited 116 times, 1 visits today)